Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jakie są skutki konwersji w podatku dochodowym

09 czerwca 2014 | Ekspert księgowy

PIT/CIT | To, ile daniny będzie musiał odprowadzić wnoszący wierzytelność 
w zamian za udziały objęte w spółce kapitałowej, zależy między innymi od tego, 
czy podwyższenie kapitału będzie miało formę gotówkową czy bezgotówkową.

Marek Barowicz

Dla podmiotu wnoszącego do spółki kapitałowej wierzytelności jako wkład niepieniężny (aport) otrzymane udziały (akcje) są przychodem. Zgodnie bowiem z art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o PIT (i odpowiednio art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o CIT), za przychody uważa się nominalną wartość udziałów lub akcji w spółce kapitałowej, objętych w zamian za wkład niepieniężny. W przypadku konwersji wierzytelności obejmującej kwotę pożyczki oraz należne na dzień konwersji odsetki, na udziały (akcje) spółki-dłużnika, mamy do czynienia z otrzymaniem odsetek. Wartość udziałów (akcji) odpowiadająca wysokości otrzymanych odsetek jest przychodem dla wnoszącego aport. Na dzień konwersji (wpisu do rejestru podwyższenia kapitału zakładowego) odsetki od pożyczki są faktycznie zapłacone, a więc spełniona byłaby z kolei przesłanka do zaliczenia przez spółkę kwoty odpowiadającej odsetkom do kosztów uzyskania przychodów (z uwzględnieniem przepisów o niedostatecznej kapitalizacji). Przychód z tytułu otrzymanych udziałów (akcji), a tym samym obowiązek podatkowy powstaje w dniu wpisu do KRS podwyższenia kapitału zakładowego spółki kapitałowej.

Wartość nominalna a faktyczne wydatki

Dla przychodu określonego w wysokości nominalnej wartości udziałów (akcji) objętych w zamian za wniesioną wierzytelność powinny być ustalone koszty...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9859

Wydanie: 9859

Spis treści
Zamów abonament