Odwołanie do rachunkowości bez skutków w CIT
Ujęcie (zaksięgowanie) kosztu w księgach rachunkowych nie określa daty jego powstania na gruncie podatku dochodowego.
W 2011 r. spółka akcyjna wystąpiła o interpretację przepisów CIT. Z wniosku wynikało, że spółka zidentyfikowała nieścisłości w opodatkowaniu niektórych obiektów podatkiem od nieruchomości. Podkreśliła, że 31 grudnia 2007 r. utworzyła w księgach rachunkowych rezerwę na ryzyko gospodarcze odnośnie do podatku od nieruchomości. Z datą 31 grudnia 2009 r. nastąpiło księgowanie – wykorzystanie rezerwy na ryzyko gospodarcze. Pozostało ono bez wpływu na wynik podatkowy. W styczniu 2010 r. spółka złożyła korekty deklaracji w podatku od nieruchomości a także rolnym za lata 2005–2009. Zapłaciła wraz z odsetkami za zwłokę zaległe podatki. Firma zapytała czy wydatki na zaległe daniny mogą być kosztem uzyskania przychodu w CIT w roku ich zapłaty, tj. w 2010 r. A jeśli nie, to w jakich latach należy je ująć jako koszt.
Fiskus uznał, że wydatki te należy klasyfikować jako obowiązkowe koszty stałe. Nie są one bezpośrednio związane z określonymi przychodami Jako pośrednie koszty...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta