Bez list płac też można poświadczyć zarobki
Jeśli pracodawca nie posiada już dokumentacji płacowej pracownika, może mu wystawić zaświadczenie o zarobkach na ZUS Rp-7 na podstawie akt osobowych.
Były pracownik zwrócił się z prośbą o wystawienie zaświadczenia o zatrudnieniu i wynagrodzeniu z lat 1979–1988, kiedy uzyskiwał wysokie zarobki. Niestety, dokumentacja płacowa z tego okresu się nie zachowała. Z akt osobowych wynika, że pracownik był wynagradzany według stawki godzinowej. Istnieje dokumentacja potwierdzająca liczbę przepracowanych godzin w kolejnych miesiącach. Czy na tej podstawie możemy wystawić zaświadczenie na druku ZUS-Rp-7? – pyta czytelniczka.
Rodzaje dowodów potwierdzających prawo do świadczeń emerytalno-rentowych lub ich wysokość dla osób, których konto w ZUS nie zawiera tych danych, określa rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 11 października 2011 r. w sprawie postępowania o świadczenia emerytalno-rentowe (DzU z 2011 r. nr 237, poz. 1412). Wskazuje ono, że środkami dowodowymi potwierdzającymi zarobki są: zaświadczenia pracodawcy lub innego płatnika składek, legitymacja ubezpieczeniowa albo inny dokument, na podstawie którego można ustalić wysokość wynagrodzenia, dochodu, przychodu lub uposażenia.
Z kolei okres zatrudnienia należy dokumentować świadectwami pracy, zaświadczeniami płatnika składek lub innego właściwego organu, wydanymi na podstawie posiadanych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta