Niekorzystna wykładnia nie zamyka drogi do korekty
Po uzyskaniu interpretacji indywidualnej, która nie potwierdza stanowiska wnioskodawcy, podatnik nie został pozbawiony prawa do korekty.
We wrześniu 2010 r. spółka wystąpiła o wydanie pisemnej interpretacji w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych. Chodziło o prawo do skorygowania uprzednio złożonej deklaracji PCC–3 i prawo do otrzymania zwrotu różnicy pomiędzy kwotą podatku zapłaconego a kwotą wynikającą z takiej korekty.
Fiskus nie potwierdził tych uprawnień. A jego stanowisko w pełni zaakceptował sąd pierwszej instancji. Rację spółce przyznał dopiero Naczelny Sąd Administracyjny. Zauważył m.in., że w interpretacji uznającej stanowisko spółki za nieprawidłowe organ podatkowy stwierdził, że spółce nie przysługuje prawo do skorygowania złożonej deklaracji PCC–3. Oceniając to stanowisko, sąd pierwszej instancji poprzestał zaś na stwierdzeniu, że nieskorzystanie przez wnioskodawczynię z prawa do korekty deklaracji oraz poprzestanie na złożeniu wniosku o udzielenie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta