Superżołnierz w Tytanie
Przemysł | W tym tygodniu konsorcjum złożone z polskich firm podpisze z armią umowę na wykonanie innowacyjnego rynsztunku żołnierza XXI wieku.
Zbigniew Lentowicz
Do 2018 roku armia planowała kupić ok. 2 tys. zestawów indywidualnego wyposażenia żołnierzy za ponad 600 mln zł. W jego skład będą wchodziły elektroniczne systemy rozpoznania, monitoringu, łaczności i najnowocześniejsza broń.
„Rz" już rok temu opisywała futurystyczny sprzęt projektowany i przygotowywany w ramach programu Tytan, ale w czasie biznesowych negocjacji Ministerstwa Obrony Narodowej z przemysłem szczegóły i parametry techniczne wyposażenia zostały utajnione.
– Żadnych detali! To teraz zastrzeżone informacje – usłyszeliśmy od producentów biorących udział w programie.
Współdziałanie
Ryszard Kardasz, prezes Przemysłowego Centrum Optoelektroniki w Warszawie, szef konsorcjum, które przygotowuje sprzęt dla żołnierzy XXI wieku, nie łamie embarga, kiedy mówi, że 13 firmom uczestniczącym w projekcie udało się zbudować spójny system wyposażenia wykorzystujący technologie cyfrowe, zawansowane przyrządy obserwacji i środki łączności (z możliwością komputerowego przetwarzania informacji). Jego częścią jest modułowa broń, osłony balistyczne i sensory zwiększające bezpieczeństwo i możliwości bojowe żołnierzy.
To system otwarty, przygotowany do rozbudowy i modernizacji w przyszłości. – Co ważne – Tytan wykorzystuje potencjał i kompetencje rodzimych spółek zbrojeniowych – zapewnia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta