Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak rozwiązywać spory firm

09 czerwca 2014 | Prawo i praktyka | Łukasz Wydra

PROCEDURA | Warto, by przedsiębiorcy znali ideę arbitrażu, jego zalety i wady, sposób prowadzenia postępowania. Pomoże 
im to podjąć decyzję, gdy będą musieli wybierać w praktyce model procesu z kontrahentem.

Przede wszystkim – arbitraż jest jedną z form alternatywnego rozwiązywania sporów tzw. ADR (ang. alternative dispute resolution).

Co to właściwie jest

Przedsiębiorcy sami mogą zdecydować o skorzystaniu z instytucji arbitrażu. Jego istota polega na rozpoznaniu sporu przez sąd prywatny i jest alternatywą dla sądów państwowych. Arbitraż przełamuje monopol państwa w sferze sądownictwa. Strony powierzają rozpoznanie sporu arbitrom (nie muszą być prawnikami), których albo same powołują, albo powołuje ich instytucja stałego sądu polubownego, wskazanego przez strony >patrz ramka.

Ze względu na organizację wyróżnia się zasadniczo arbitraż instytucjonalny (stałe sądy polubowne), arbitraż ad hoc oraz arbitraż administrowany, który łączy w sobie cechy arbitrażu instytucjonalnego i arbitrażu ad hoc. Bez względu jednak na rodzaj arbitrażu jest on zawsze uzależniony od woli przedsiębiorcy, wyrażonej w klauzuli arbitrażowej (zapisie na sąd polubowny).

Stałe sądy polubowne

Polski przedsiębiorca, który zgodził się na w zapis na sąd polubowny, będzie musiał liczyć się z tym, że arbitraż odbędzie się się w kraju bądź za granicą. W Polsce do największych stałych sądów arbitrażowych należą: Sąd Arbitrażowy przy Krajowej Izbie Gospodarczej (KIG) w Warszawie (brak dokładnych danych co do wpływu spraw w 2013 r.), Sąd Arbitrażowy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9859

Wydanie: 9859

Spis treści
Zamów abonament