Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Edukacyjna pułapka finansowa

09 czerwca 2014 | Kraj | Artur Grabek
W wielu szkołach ubywa uczniów, więc samorząd dostaje mniejszą subwencję. Ale koszty nie maleją  (na zdjęciu jedna ze stołecznych podstawówek)
autor zdjęcia: Radek Pasterski
źródło: Fotorzepa
W wielu szkołach ubywa uczniów, więc samorząd dostaje mniejszą subwencję. Ale koszty nie maleją (na zdjęciu jedna ze stołecznych podstawówek)
źródło: Rzeczpospolita

To ostatnia chwila, by ulżyć gminom przytłoczonym przez wydatki na szkoły. Rząd się jednak nie spieszy.

Dla 1331 spośród 2809 samorządów subwencja oświatowa i dotacje z budżetu centralnego pokrywają mniej niż 80 proc. kosztów, jakie generuje funkcjonowanie szkół i przedszkoli.  Tylko w 186 samorządach (6,7 proc. wszystkich) pieniędzy od państwa starcza na wszystkie wydatki w tej dziedzinie.

W najgorszej sytuacji są tereny wiejskie i małe miasteczka. Do szkół uczęszcza tam niewielu uczniów, a to ich liczba decyduje o wysokości subwencji oświatowej. Są miejsca w Polsce, gdzie roczny koszt utrzymania szkoły w przeliczeniu na ucznia wynosi 18 tys. zł. Rząd zaś wylicza subwencję przy założeniu, że ten koszt wynosi ok. 4,5 tys. zł.

Rząd wymaga, gmina płaci

Marek Olszewski, wiceszef Związku Gmin Wiejskich, przekonuje, że w szkołach wiejskich i tych małomiasteczkowych ów koszt wynosi średnio...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9859

Wydanie: 9859

Spis treści
Zamów abonament