Wychowawczy z biznesu pozbawi prawa do świadczeń
Rodzicielstwo | Przerwa w działalności na czas sprawowania opieki nad dzieckiem nie jest równorzędna z pracowniczym urlopem wychowawczym. Kobieta, która w tym czasie urodzi kolejne dziecko, nie uzyska prawa do zasiłku macierzyńskiego.
Radosław Kaczmarek
Zawieszenie działalności gospodarczej w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem nazywane jest potocznie urlopem wychowawczym dla przedsiębiorców. To odpowiednik urlopu przysługującego pracownikom. Nie jest on jednak traktowany z nim na równi przy ustalaniu uprawnień do świadczeń chorobowych.
Od 1 października 2013 r. zawiesiłam na rok prowadzenie działalności w związku ze sprawowaniem osobistej opieki nad dzieckiem. Obecnie znów jestem w ciąży. Termin porodu mam wyznaczony na połowę listopada 2014 r. Czy jeśli wcześniej zachoruję, dostanę zasiłek chorobowy? Czy będzie mi przysługiwał zasiłek macierzyński? – pyta czytelniczka.
Jeśli przedsiębiorca choruje w czasie przerwy w prowadzeniu działalności gospodarczej związanej ze sprawowaniem osobistej opieki nad dzieckiem, nie może liczyć na prawo do zasiłku. A urodzenie kolejnego dziecka w czasie tej przerwy nie daje prawa do zasiłku macierzyńskiego. Gdy natomiast termin porodu przypada po odwieszeniu biznesu, a przedsiębiorcza kobieta ponownie zgłosiła się do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, może korzystać z uprawnień z tytułu urodzenia kolejnego dziecka.
Uprawnienia z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta