Przeszkody w sprawnym orzekaniu
temida | Spraw w sądach jest coraz więcej. Problemem jest niewykonywanie orzeczeń administracyjnych. O niezawisłość sędziowie muszą dbać sami.
Rosnący wpływ spraw zanotowały zarówno Sąd Najwyższy, jak i sądy administracyjne. Prezesi tych sądów informowali o tym podczas posiedzenia sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, przedstawiając sprawozdania za 2013 r. Wśród problemów wymiaru sprawiedliwości wskazywali m.in. na złą jakość skarg kasacyjnych i pytań prawnych, które wpływają do Sądu Najwyższego, słabą wykonywalność orzeczeń sądów administracyjnych przez organy administracji publicznej.
Krajowa Rada Sądownictwa wśród najważniejszych postulatów wskazuje przywrócenie asesury jako drogi do zawodu sędziego pozwalającej na zdobycie odpowiedniego doświadczenia. W Sejmie trwają już prace nad wprowadzającym te zmiany prezydenckim projektem ustawy.
Niejasne uzasadnienia
Podczas dyskusji nad sprawozdaniami Krajowej Rady Sądownictwa, Naczelnego Sądu Administracyjnego i Sądu Najwyższego posłowie podkreślali m.in. konieczność zachowania niezależności przez sędziów. Poseł Ryszard Kalisz wskazywał m.in., że otrzymuje wiele listów od osób, które czują się rozczarowane wymiarem sprawiedliwości.
– Ludzie często nie rozumieją wyroków. Od lat apeluję do sędziów o jasne ich uzasadnianie. Powinno ono wyjaśniać, czemu zapadło dane rozstrzygnięcie, i to tak, by...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta