Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak najkorzystniej pozbyć się samochodu z firmy

09 października 2014 | Prawo i praktyka | Marcin Szymankiewicz

OPTYMALIZACJA | Wycofując z działalności auto kupione bez VAT, podatnik szuka sposobu, który pozwoli mu jak najmniej zapłacić do urzędu. Ma do wyboru sprzedaż, darowiznę albo przekazanie na potrzeby osobiste.

Marcin Szymankiewicz

Jestem czynnym podatnikiem VAT wykonującym wyłącznie czynności opodatkowane. W październiku 2010 r. kupiłem samochód osobowy od osoby fizycznej na podstawie umowy sprzedaży (cena zakupu 30 000 zł). Zakup tego pojazdu nie wygenerował zatem u mnie podatku naliczonego. Samochód jest środkiem trwałym w mojej firmie od października 2010 r. Obecnie zamierzam zmienić samochód firmowy (wartość rynkowa dotychczas używanego auta to ok. 14 000 zł). Czy korzystniej, od strony VAT, będzie ten samochód sprzedać, czy też przekazać na potrzeby osobiste lub podarować żonie? – pyta czytelnik.

Korzystniej będzie przekazać samochód na potrzeby osobiste własne czy np. żony, gdyż w takim przypadku w ogóle nie wystąpi VAT.

Ze stawką 23 proc.

Obecnie sprzedaż samochodu osobowego nabytego bez prawa do odliczenia podatku naliczonego (podatek naliczony przy zakupie pojazdu nie wystąpił) podlega opodatkowaniu według podstawowej 23-proc. stawki VAT.

Przykład

Załóżmy, że czytelnik sprzeda samochód za 14 000 zł. VAT od tej dostawy wyniesie zatem 3220 zł (14 000 zł x 23 proc.).

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9962

Wydanie: 9962

Spis treści
Zamów abonament