Dług składkowy nabyty z firmą
Przed zakupem przedsiębiorstwa warto zapytać ZUS o saldo na jego koncie. Zadłużenie przejdzie bowiem na nowego właściciela, chyba że nie mógł się o nim dowiedzieć. Nie odpowie jednak za dług przekraczający wartość rynkową nabytego mienia.
Zasady odpowiedzialności za składki na ubezpieczenie społeczne określają przepisy ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. DzU z 2013 r., poz. 1442 ze zm.; dalej ustawa o sus). W art. 31 tej ustawy przewidziano jednak, że do należności z tytułu składek stosuje się odpowiednio przepisy ordynacji podatkowej. Jeden z nich – art. 112 – przewiduje, że nabywca przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części odpowiada całym swoim majątkiem solidarnie z podatnikiem za zaległości podatkowe związane z prowadzoną działalnością gospodarczą powstałe do dnia nabycia, chyba że przy zachowaniu należytej staranności nie mógł się o nich dowiedzieć. Przy czym zakres odpowiedzialności nabywcy jest ograniczony do wartości nabytego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części.
Wskazana asekuracja
Jeśli więc osoba zbywająca przedsiębiorstwo lub jego zorganizowaną część posiada zaległości wobec ZUS z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne, to organ może nimi obciążyć również nabywcę tej firmy lub jej części.
Odpowiedzialność przechodzi na nabywcę bez względu na to, czy nabycie miało charakter odpłatny (np. w wyniku umowy sprzedaży) czy nieodpłatny (np. darowizny). Nabywcą w rozumieniu art. 112 ordynacji podatkowej będzie każdy podmiot, który na skutek umowy zobowiązującej do przeniesienia własności nabył własność rzeczy lub innych praw majątkowych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta