Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przełom w zasiłkach dla dzieci

09 października 2014 | Ciekawa ekonomia
Prawo do świadczeń zyska ok. 400 tys. dzieci
źródło: 123RF
Prawo do świadczeń zyska ok. 400 tys. dzieci

Po dziesięciu latach spadku liczby dzieci otrzymujących pomoc trend się odwróci. Przybędzie 400 tys. uprawnionych. To efekt zmian w kryterium dochodowym.

Przedstawiony przez premier Ewę Kopacz w exposé model wypłaty świadczeń, tzw. złotówka za złotówkę, spowoduje, że do systemu wejdzie dodatkowo ok. 260 tys. rodzin. Może to oznaczać, że prawo do świadczeń zyska ok. 400 tys. dzieci. Tak wynika z wyliczeń Centrum Analiz Ekonomicznych CenEA. To będzie prawdziwy przełom – od 2004 r. maleje liczba najmłodszych otrzymujących świadczenia rodzinne. Wtedy było ich 5,55 mln, teraz 2,3 mln.

Elastyczny próg

Na czym polega propozycja rządu? Obecnie, by otrzymać świadczenie, nie można choćby o złotówkę przekroczyć progu dochodowego uprawniającego do wsparcia. Wynosi on 539 zł netto na osobę w rodzinie, od listopada ma wzrosnąć do 574 zł. Rząd chce, by to kryterium było...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9962

Wydanie: 9962

Spis treści
Zamów abonament