Spółka zapłaci VAT od prezentu dla zagranicznego partnera
Zdarza się, że krajowy przedsiębiorca daje partnerowi z zagranicy gadżety reklamowe, próbki albo upominki. Pojawia się wówczas pytanie, czy takie przekazanie należy opodatkować, a jeżeli tak, to w jaki sposób.
Przypomnijmy, że nieodpłatne przekazania towarów na terytorium kraju podlegają, co do zasady, opodatkowaniu VAT, jeżeli przekazującemu przysługiwało, w całości lub w części, prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu, imporcie lub wytworzeniu tych towarów lub ich części składowych (art. 7 ust. 2 ustawy o VAT). Jednak neutralne, z punktu widzenia podatku od towarów i usług, pozostanie nieodpłatne przekazanie prezentów o małej wartości i próbek, jeżeli przekazanie to następuje na cele związane z działalnością gospodarczą podatnika (art. 7 ust. 3 ustawy o VAT). Analogicznie będzie również w przypadku nieodpłatnych przekazań dla kontrahentów zagranicznych.
Po pierwsze bowiem, przez wewnątrzwspólnotową dostawę towarów (dalej: WDT) ustawodawca nakazuje rozumieć wywóz towarów z terytorium kraju na terytorium innego państwa członkowskiego w wykonaniu czynności określonych w art. 7. Pojęcie WDT nie jest więc ograniczone wyłącznie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta