Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Od kiedy zaczyna się odpowiedzialność ubezpieczyciela

09 października 2014 | Dobra Firma | Krzysztof Gładych

Ochrona ubezpieczeniowa ustanie, jeśli wezwany 
do zapłaty ubezpieczający dokona wpłaty składki po upływie siedmiodniowego terminu.

Niezwykle istotnym elementem umowy ubezpieczenia jest określenie momentu, od którego ubezpieczyciel ponosi odpowiedzialność za szkodę ubezpieczonego. Kwestia ta wymaga wyjaśnienia, tym bardziej że wbrew przekonaniu wielu przedsiębiorców samo zawarcie umowy ubezpieczenia nie jest jednoznaczne z rozpoczęciem odpowiedzialności ubezpieczyciela.

Podstawą ponoszenia odpowiedzialności jest oczywiście umowa ubezpieczenia, jednak umowa ta może w różny sposób określać zarówno początek, jak i koniec odpowiedzialności ubezpieczyciela. Początek odpowiedzialności ubezpieczyciela nie musi się więc pokrywać z datą zawarcia umowy.

Ważna jest składka

Ustawodawca wprowadził do polskich przepisów ogólną zasadę, zgodnie z którą początek odpowiedzialności ubezpieczyciela uzależniony jest od zawarcia umowy ubezpieczenia oraz zapłacenia przez ubezpieczającego składki. W związku z tym, jeżeli ubezpieczający zapłaci składkę jednocześnie z zawarciem umowy lub też w okresie późniejszym, to odpowiedzialność ubezpieczyciela rozpocznie się dnia następnego po zapłacie składki.

Przykład

Jan K. 20 listopada 2013 r.

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9962

Wydanie: 9962

Spis treści
Zamów abonament