Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zmiana specjalisty nie przerwie okresu zasiłkowego

09 października 2014 | Prawo i praktyka | Anna Abramowska
Jak liczyć zasiłkowe uprawnienia
źródło: Rzeczpospolita
Jak liczyć zasiłkowe uprawnienia

Jeśli po ciągu zwolnień z kodem „A" pojawi się nowe, bez tego symbolu, warto się upewnić, czy podwładny zachorował na coś innego. Pomyłka może płatnika sporo kosztować.

Czas pobierania zasiłku chorobowego z tytułu orzeczonej niezdolności do pracy jest limitowany. Podstawowy okres zasiłkowy trwa 182 dni. Dłużej – bo przez 270 dni – świadczenie może przysługiwać chorej kobiecie w ciąży albo osobie cierpiącej na gruźlicę. W tym czasie pracownik otrzyma wynagrodzenie chorobowe (za pierwsze 33 dni choroby w danym roku kalendarzowym albo za 14 dni w przypadku etatowca po pięćdziesiątce), a później zasiłek chorobowy. Natomiast ubezpieczony zleceniobiorca od razu dostaje zasiłek chorobowy. Takie zasady wynikają z art. 8 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn. DzU z 2014 r., poz. 159; dalej ustawa zasiłkowa).

Ciągła choroba

Do tych 182 dni (lub 270 dni) obejmujących zarówno robocze dniówki, jak i niedziele i święta, a także dni wolne z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9962

Wydanie: 9962

Spis treści
Zamów abonament