Najpierw trzeba płacić, aby potem korzystać
Urlopy macierzyńskie | Prawo do świadczenia mają ci, którzy płacą obowiązkowe lub dobrowolne składki na ubezpieczenie chorobowe. Ale nie każdy może się ubezpieczyć dobrowolnie.
Aleksandra fandrejewska
Do tej pory zasada była prosta: płaciliśmy składki na ubezpieczenie chorobowe, więc mamy prawo do zasiłku macierzyńskiego, gdy urodzi się nam dziecko lub je przysposobimy. Możemy go dostawać przez rok. Premier Ewa Kopacz chce wprowadzić nowe świadczenie. Ma wynikać – jak można sądzić na podstawie zapowiedzi szefowej rządu – ze statusu rodziców, a nie z płaconych przez nich składek.
Kto ma prawo
Prawo do płatnego urlopu macierzyńskiego, a właściwie rodzicielskiego, i do świadczeń z nim związanych mają wszystkie osoby, które płacą obowiązkowe lub dobrowolne składki na ubezpieczenie chorobowe. Składka jest obowiązkowa dla pracowników, ale już dobrowolna dla osób samozatrudnionych i na umowach-zleceniach.
Dobrowolność w przypadku tego ubezpieczenia nie oznacza, że każdy kto ma jakieś dochody, może zacząć płacić składkę. Przepisy są tak skonstruowane, że dobrowolnie może się ubezpieczyć tylko ten, kto musi obowiązkowo płacić składki: emerytalną i rentową.
Nie mogą więc zrobić tego na przykład studenci, bo...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta