Okno do mikroświata
nagroda Nobla | Pionierzy nowej dziedziny, nanoskopii optycznej, zostali tegorocznymi laureatami w dziedzinie chemii.
Trzech uczonych otrzymało nagrodę za opracowanie mikroskopu fluorescencyjnego o bardzo wysokiej rozdzielczości i rozwój tej techniki badawczej. Amerykanie Eric Betzig i William E. Moerner oraz Niemiec Stefan W. Hell podzielą się równo 8 milionami koron szwedzkich (równowartość około 3,7 mln zł) – postanowiła Szwedzka Królewska Akademia Nauk. Uroczyste wręczenie tegorocznych nagród (laureaci otrzymują także złote medale i dyplomy) nastąpi 10 grudnia w Sztokholmie.
Eric Betzig pracuje w Howard Hughes Medical Institute w Ashburn, William E. Moerner jest profesorem na Stanford University, a Stefan W. Hell jest dyrektorem Max-Planck fur biophysikalische Chemie w Monachium.
W gronie laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie chemii znalazło się dotychczas 166 osób, wśród nich tylko 63 otrzymały wyróżnienie za pracę indywidualną.
Prekursorzy
Niemiecki naukowiec w roku 2000 opracował pierwszy mikroskop fluorescencyjny STED (Stimulated Emission Depletion) o wyjątkowo wysokiej rozdzielczości. Natomiast dwaj Amerykanie, pracując niezależnie, stworzyli podstawy metody określanej jako mikroskopia pojedynczych cząsteczek. Eric Betzig zastosował ją po raz pierwszy w 2006 roku.
Komitet Noblowski uzasadnił werdykt: „Dzięki opracowaniu mikroskopii fluorescencyjnej można badać żywe komórki na poziomie najdrobniejszych cząsteczek....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta