Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Okno do mikroświata

09 października 2014 | Nauka | Krzysztof Kowalski kru
źródło: Rzeczpospolita
Prof. Stefan Hell
źródło: PAP/EPA
Prof. Stefan Hell
Prof. William E. Moerner
źródło: PAP/EPA
Prof. William E. Moerner
Prof. Eric Betzig
źródło: PAP/EPA
Prof. Eric Betzig

nagroda Nobla | Pionierzy nowej dziedziny, nanoskopii optycznej, zostali tegorocznymi laureatami w dziedzinie chemii.

Trzech uczonych otrzymało nagrodę za opracowanie mikroskopu fluorescencyjnego o bardzo wysokiej rozdzielczości i rozwój tej techniki badawczej. Amerykanie Eric Betzig i William E. Moerner oraz Niemiec Stefan W. Hell podzielą się równo 8 milionami koron szwedzkich (równowartość około 3,7 mln zł) – postanowiła Szwedzka Królewska Akademia Nauk. Uroczyste wręczenie tegorocznych nagród (laureaci otrzymują także złote medale i dyplomy) nastąpi 10 grudnia w Sztokholmie.

Eric Betzig pracuje w Howard Hughes Medical Institute w Ashburn, William E. Moerner jest profesorem na Stanford University, a Stefan W. Hell jest dyrektorem Max-Planck fur biophysikalische Chemie w Monachium.

W gronie laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie chemii znalazło się dotychczas 166 osób, wśród nich tylko 63 otrzymały wyróżnienie za pracę indywidualną.

Prekursorzy

Niemiecki naukowiec w roku 2000 opracował pierwszy mikroskop fluorescencyjny STED (Stimulated Emission Depletion) o wyjątkowo wysokiej rozdzielczości. Natomiast dwaj Amerykanie, pracując niezależnie, stworzyli podstawy metody określanej jako mikroskopia pojedynczych cząsteczek. Eric Betzig zastosował ją po raz pierwszy w 2006 roku.

Komitet Noblowski uzasadnił werdykt: „Dzięki opracowaniu mikroskopii fluorescencyjnej można badać żywe komórki na poziomie najdrobniejszych cząsteczek....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9962

Wydanie: 9962

Spis treści
Zamów abonament