Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Mniej ważne, co radzą istotne, jak uzasadniają

09 października 2014 | Moje Pieniądze
Analitycy najchętniej zajmują się największymi spółkami giełdowymi
źródło: Rzeczpospolita
Analitycy najchętniej zajmują się największymi spółkami giełdowymi

Rekomendacje | Ponad połowa raportów wydanych w sierpniu i we wrześniu przez biura maklerskie zaleca kupowanie akcji.

kinga Żelazek

Wśród rekomendacji dla spółek giełdowych wydanych w ciągu ostatnich dwóch miesięcy przeważają optymistyczne (58 proc.); eksperci zalecają kupno, akumulowanie bądź przeważanie w portfelu papierów danej firmy. Mniej niż jedna trzecia (30 proc.) raportów zaleca neutralne podejście, a 12 proc. zawiera negatywne opinie na temat spółek i radzi sprzedać akcje lub zredukować ich udział w portfelu.

Na podstawie rekomendacji można więc stwierdzić, że według analityków w ciągu najbliższych 12 miesięcy na giełdzie będzie można zarobić. Akcjom mogą sprzyjać obniżki stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej. Większość ekonomistów spodziewa się, że jeszcze w tym roku stopy spadną nawet o 0,75 pkt proc. Gdyby do tego doszło, stopa referencyjna zmalałaby z obecnych 2,5 do 1,75 proc. Część biur maklerskich rekomenduje przede wszystkim zakup akcji spółek przemysłowych, które najwięcej mogą skorzystać na obniżce kosztów pieniądza.

O spółkach przemysłowych pozytywnie...

Zdaniem analityków Domu Maklerskiego mBanku spadek stóp procentowych pozytywnie przełoży się na konsumpcję, branżę deweloperską oraz popyt na dobra trwałe. Dodatkowym czynnikiem wspierającym spółki przemysłowe powinien być wzrost nakładów na budownictwo infrastrukturalne z nowej puli środków...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9962

Wydanie: 9962

Spis treści
Zamów abonament