Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bez oszczędzania nie będzie kokosów w jesieni życia

09 października 2014 | Moja emerytura

Osoby, które za 20 czy 30 lat osiągną wiek emerytalny, już teraz powinny szykować się na spadek dochodów po przejściu na świadczenie z ZUS.

Dane gromadzone przez Komisję Nadzoru Finansowego nie pozostawiają wątpliwości. Zdecydowana większość Polaków nie stara się zgromadzić dodatkowego kapitału na przyszłość. Tymczasem ze wszelkich kalkulatorów emerytalnych – w tym także tego zamieszczonego na stronie internetowej KNF wynika, że przejście na emeryturę z ZUS nawet w podwyższonym ostatnio wieku emerytalnym 67 lat, oznacza spadek przychodów nawet o połowę.

– Z tych danych wynika, że Polacy o swoje emerytury nie dbają. Dla wielu kubłem zimnej wody jest informacja wysyłana do każdego przyszłego emeryta o wysokości prognozowanego świadczenia. Większość wychodzi jednak z założenia, że jakoś to będzie albo że państwo pomoże. Najczęściej bieżące wydatki są istotniejsze niż świadczenie, do którego prawo powstanie w odległej perspektywie – komentuje Agnieszka Łukawska, dyrektor sprzedaży Legg Mason. – Mam wrażenie że większość Polaków jest po...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9962

Wydanie: 9962

Spis treści
Zamów abonament