Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Do części bonusów można zastosować zwolnienie

09 października 2014 | Prawo i praktyka | Jarosław Sekita

Nagrody nie podlegają daninie, jeśli ich wartość 
nie przekracza 760 zł. Ale kwota wygranej to niejedyne kryterium decydujące 
o sposobie rozliczenia PIT.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy o PIT wolna od podatku jest wartość wygranych w konkursach i grach organizowanych i emitowanych (ogłaszanych) przez środki masowego przekazu (prasa, radio i telewizja) oraz konkursach z dziedziny nauki, kultury, sztuki, dziennikarstwa i sportu, a także nagród związanych ze sprzedażą premiową – jeżeli jednorazowa wartość tych wygranych lub nagród nie przekracza kwoty 760 zł. Zwolnienie od podatku nagród związanych ze sprzedażą premiową nie dotyczy nagród otrzymanych przez podatnika w związku z prowadzoną przez niego pozarolniczą działalnością gospodarczą, stanowiących przychód z tej działalności.

Organizatorzy konkursów oraz podmioty dokonujące sprzedaży premiowej (dalej: płatnicy) obowiązani są ustalić możliwość i zakres stosowania zwolnienia. Błąd płatnika (zastosowanie zwolnienia w stosunku do opodatkowanego świadczenia) oznacza bowiem odpowiedzialność sprzedawcy bądź organizatora konkursu za niepobrany podatek.

Ważne, kto ogłasza...

W stosunku do wygranych w konkursach przepis określa dwa rygory zastosowania zwolnienia.

Jeżeli konkurs (gra) jest organizowany i emitowany (ogłaszany) przez środki masowego przekazu (prasa, radio i telewizja), to zwolnienie ma zastosowanie niezależnie od przedmiotu konkursu. Warunkiem szerokiego zastosowania zwolnienia jest nie tylko ogłoszenie konkursu w mass mediach,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9962

Wydanie: 9962

Spis treści
Zamów abonament