Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Opłacony dojazd do biura to przychód z nieodpłatnych świadczeń

09 października 2014 | Prawo i praktyka | Michał Brągiel

Jeżeli pracodawca sfinansował przewóz pracowników w godzinach nocnych z pracy 
do domu, to osoby korzystające z tego 
transportu uzyskały przysporzenie, 
które podlega opodatkowaniu.

Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 5 września 2014 r. (III SA/Wa 353/14).

Bank zapewniający swoim pracownikom dojazd z miejsca zatrudnienia do miejsca zamieszkania w godzinach nocnych rozważa możliwość nabywania usługi przewozu, która byłaby realizowana na stałych trasach lub o wyznaczonych godzinach. Z przewozu mógłby skorzystać każdy pracownik banku. Liczba miejsc w pojeździe byłaby dostosowana do szacunkowej liczby pracowników, którzy mogliby potencjalnie skorzystać z przejazdu w godzinach nocnych. Nie będzie prowadzona ewidencja pracowników, którzy skorzystali z danego środka komunikacji. Bank we wniosku o interpretację spytał, czy takie zapewnienie pracownikom dojazdów z pracy do miejsca zamieszkania wiąże się z obowiązkiem rozpoznania po stronie pracowników korzystających z przejazdów przychodu z tytułu nieodpłatnych świadczeń.

W ocenie wnioskodawcy, gdy bank sfinansuje pracownikom przejazd z pracy do domu, za który ponosi opłatę, zasadniczo można wskazać, że po stronie pracownika powstaje przysporzenie, jednak w opisanym stanie faktycznym nie ma możliwości przyporządkowania konkretnemu pracownikowi wartości otrzymanego nieodpłatnie świadczenia. W konsekwencji brak jest podstaw do ustalenia kwoty przychodu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9962

Wydanie: 9962

Spis treści
Zamów abonament