Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sala bankietowa tuż za płotem

09 października 2014 | Dobra Firma | Renata Krupa-Dąbrowska

To, że w sąsiedztwie działa przedsiębiorca, który prowadzi usługi 
hotelowo-gastronomiczne, 
nie oznacza, że nowy inwestor bez przeszkód otrzyma warunki zabudowy. Musi się on bowiem liczyć ze stałymi mieszkańcami w okolicy.

Przedsiębiorca postanowił rozbudować budynek gastronomiczno-hotelowy o część gospodarczą oraz salę bankietową. Wystąpił o warunki zabudowy i bez przeszkód je otrzymał. Inwestycja nie spodobała się jednak sąsiadowi. Wniósł odwołanie do samorządowego kolegium odwoławczego. Jego zdaniem burmistrz nie przesłuchał świadka mogącego potwierdzić, jak uciążliwe jest sąsiedztwo budynku gastronomiczno-hotelowego, oraz zaniechał przeprowadzenia wizji lokalnej z udziałem stron.

Ile uciążliwości

Inwestycja będzie stanowiła kontynuację istniejącej zabudowy w zakresie funkcji usługowej – twierdził burmistrz. Natomiast zastrzeżenia skarżącego, dotyczące uciążliwego sąsiedztwa, wskazują jedynie na istniejący zatarg sąsiedzki. Nie mają wpływu na fakt, że planowana inwestycja jest zgodna z przepisami ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, dodawał.

SKO utrzymało zaskarżoną decyzję w mocy. Sąsiad wystąpił więc do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu. W skardze zarzucił m.in. brak zachowania odległości 3 metrów od granicy posesji. Poza tym rozbudowany budynek miał zabierać mu światło.

WSA uznał skargę  za zasadną. Art. 61 ust. 1 pkt 1 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9962

Wydanie: 9962

Spis treści
Zamów abonament