Za śmierć bliskiego należy się zadośćuczynienie
Orzecznictwo sądowe | Rodziny osób, które zginęły w wypadkach, mogą się domagać zadośćuczynienia z polisy OC sprawcy. I uwaga: dotyczy to także spraw sprzed 3 sierpnia 2008 r., kiedy to zaczęły obowiązywać obecne, jednoznaczne przepisy.
regina skibińska
W 2008 r. weszły w życie przepisy, na mocy których rodzina zmarłego poszkodowanego w wypadku może żądać zadośćuczynienia za doznaną krzywdę, czyli za cierpienie psychiczne związane ze śmiercią bliskiego. Wcześniej starania o wypłatę zadośćuczynienia też były możliwe, ale towarzystwa godziły się na nie niechętnie.
Możliwe, ale trudne do uzyskania
Przed 3 sierpnia 2008 r. ubezpieczyciele w różny sposób podchodzili do roszczeń o zadośćuczynienie za śmierć bliskich. Bardzo często zdarzały się odmowy, szczególnie ze strony dużych towarzystw.
Skutkiem tego był wzrost liczby skarg do rzecznika ubezpieczonych oraz liczne sprawy kierowane do sądów. Skłoniło to rzecznika ubezpieczonych do wystąpienia do Sądu Najwyższego z pytaniem prawnym: czy osobie najbliższej przysługuje z komunikacyjnego OC zadośćuczynienie pieniężne za doznaną krzywdę wynikającą z naruszenia jej dobra osobistego w postaci szczególnej więzi emocjonalnej ze zmarłym, nawet gdy śmierć nastąpiła przed 3 sierpnia 2008 r.?
Sąd Najwyższy odmówił podjęcia uchwały, ale w opublikowanym właśnie uzasadnieniu postanowienia z 27 czerwca 2014 r. (III CZP 2/14) przesądził ostatecznie, że w takiej sytuacji osobie najbliższej zadośćuczynienie pieniężne z OC się należy także wtedy, gdy poszkodowany zmarł przed 3 sierpnia 2008 r.
Deklaracje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta