Bankrut nie musi przegrać
Prawo restrukturyzacyjne daje dłużnikowi sposoby ułatwiające ratowanie przedsiębiorstwa. Wierzyciel dostaje szansę odzyskania większej części wierzytelności niż przy likwidacji firmy.
mariusz haładyj, maciej geromin
Jakie działania podejmuje przedsiębiorca, kiedy pojawiają się u niego problemy finansowe? Zwykle decyduje się na nowy kredyt, wikła się w procesy o niezapłacone faktury lub próbuje porozumieć się z częścią wierzycieli. Niestety, niewielu podejmuje się procesu restrukturyzacji. Ujawnienie informacji o złej kondycji firmy nie tylko jest źle widziane, ale może skutkować złożeniem wniosku o ogłoszenie upadłości i w konsekwencji jej likwidacją. Projekt prawa restrukturyzacyjnego przyjęty przez Radę Ministrów 9 września br. wychodzi naprzeciw tym trudnościom, dając przedsiębiorcom realną szansę na opanowanie problemów finansowych przy zachowaniu firmy. Restrukturyzacja będzie sprawniejsza i tańsza – podobnie upadłość.
Prawo restrukturyzacyjne jest wynikiem ekonomicznej refleksji, która czerpie z doświadczeń rynku, oczekiwań przedsiębiorców i stosowania prawa w sądach.
Przeciwdziałanie upadłości
Spółka z branży metalurgicznej na Podlasiu jest jedną z trzech największych firm na tym obszarze. Skupuje ubytki produkcyjne i złom, aby po przetworzeniu sprzedawać metalowe pręty do prostych konstrukcji w Niemczech, Szwecji oraz w Polsce. Nagły spadek popytu u jednego z odbiorców spowodował opóźnienie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta