Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gdy pracownik bierze wolne na ślub, pogrzeb lub gaszenie pożaru

09 października 2014 | Prawo i praktyka | Magdalena Skalska

Sposób ustalania wynagrodzenia za urlop okolicznościowy zależy 
od przyczyny nieobecności etatowca. W niektórych przypadkach zachowuje on prawo do pensji, 
a w innych należy mu się finansowa rekompensata w wysokości utraconego zarobku.

Największy problem stanowi ustalenie utraconego zarobku żołnierza powołanego na ćwiczenia wojskowe. Liczy się go nieco inaczej niż w pozostałych przypadkach.

Kłopot w armii

Zgodnie z obowiązującym od 1 sierpnia 2014 r. nowym brzmieniem ustawy z 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej świadczenie pieniężne za każdy dzień ćwiczeń wojskowych stanowi kwota 1/21 miesięcznego wynagrodzenia pomnożona przez liczbę dni odbytych ćwiczeń. Wcześniej kwota ta stanowiła 1/30 miesięcznej pensji. Jest to o tyle istotne, że sposób ustalania tego świadczenia określa rozporządzenie Rady Ministrów z 1 lutego 2000 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania i wypłacania świadczenia pieniężnego żołnierzom rezerwy odbywającym ćwiczenia wojskowe (DzU nr 13, poz. 155, dalej rozporządzenie RM). Zgodnie z jego § 8 ust. 1 świadczenie rekompensujące stanowi kwota wynagrodzenia otrzymanego przez żołnierza ze stosunku pracy za ostatnie trzy miesiące pełnego miesięcznego wymiaru czasu pracy poprzedzające okres odbytych ćwiczeń wojskowych pomnożone przez liczbę dni tych ćwiczeń. Z kolei w § 8 ust. 2 rozporządzenia RM czytamy, że w skład wynagrodzenia nie wchodzą – poza potrąceniami ustawowymi – premie, nagrody i inne świadczenia lub dodatki finansowe. Powstaje zatem wątpliwość co do sposobu ustalania utraconego zarobku, ponieważ od 1 sierpnia obowiązuje ustawa w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9962

Wydanie: 9962

Spis treści
Zamów abonament