Szef już nie musi wyręczać cudzoziemców
PROCEDURA | Nie trzeba już dwóch odrębnych postępowań, aby uzyskać zezwolenie na pobyt i pracę dla obcokrajowca. Z pośrednictwa wyłączono pracodawcę, chyba że chodzi o zatrudnienie osoby, której jeszcze w Polsce nie ma.
Od 1 maja 2014 r. obowiązuje nowa ustawa o cudzoziemcach, z 12 grudnia 2013 r., która wprowadziła zasadnicze zmiany w zakresie wydawania obcokrajowcom zezwoleń na pobyt oraz pracę.
Zgoda na pobyt
Wcześniejsze zezwolenie na zamieszkanie na czas oznaczony zostało zastąpione zezwoleniem na pobyt czasowy. Przy czym wydłużono z dwóch do trzech lat maksymalny okres, na który można go udzielić. Z tego rozwiązania mogą jednak korzystać wyłącznie cudzoziemcy już przebywający w Polsce.
Zezwolenia te wydaje umocowani urzędnicy wydziału ds. cudzoziemców w imieniu wojewody właściwego ze względu na miejsce zamieszkania obcokrajowca. Cudzoziemiec musi osobiście złożyć wniosek w tej sprawie, ponieważ pobierane są jego odciski linii papilarnych, umieszczane później w karcie pobytu. Jeżeli złoży go np. przez pełnomocnika, urząd wezwie go do stawiennictwa w ciągu siedmiu dni.
Do wniosku o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy cudzoziemiec powinien załączyć kopię paszportu, aktualne fotografie oraz dokumenty potwierdzające dane zawarte we wniosku.
W teorii procedura wydawania zezwolenia powinna zająć do miesiąca, a w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta