Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zwolnieniu podlega gaz zużyty w zakładach mających system ETS

09 października 2014 | Prawo i praktyka | Jakub Wirski

Jeżeli tylko część przedsiębiorstwa energochłonnego wyposażona jest 
w system prowadzący do osiągania 
celów dotyczących ochrony środowiska lub do podwyższenia efektywności energetycznej, to tylko wyroby grzewcze zużywane w tej części przedsiębiorstwa są zwolnione z podatku akcyzowego.

Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi w wyroku z 4 września 2014 r. (III SA/Łd 546/14).

Spółka zajmująca się produkcją i sprzedażą płytek ceramicznych ma zakłady produkcyjne i sieć salonów sprzedaży. Do ich ogrzewania zużywa gaz, który mógłby podlegać zwolnieniu od akcyzy. Spółka wdrożyła system ograniczający emisję szkodliwych substancji do środowiska (system ETS), ale tylko w zakładach produkcyjnych. Spółka jest zakładem energochłonnym w rozumieniu art. 31b ust. 10 ustawy o podatku akcyzowym. We wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej stwierdziła, że do uzyskania zwolnienia z podatku akcyzowego zgodnie z art. 31b ust. 1 pkt 5 ustawy o podatku akcyzowym wystarczy to, że jest zakładem energochłonnym, i niezależnie od tego, gdzie jest zainstalowany system ETS, zwolnienie przysługuje w stosunku do całości zużywanego przez nią gazu.

Organ podatkowy uznał to stanowisko za nieprawidłowe. Stwierdził, że zwolnienie może obejmować tylko instalacje, w których wdrożony został system ETS....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9962

Wydanie: 9962

Spis treści
Zamów abonament