Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Chiny pokonały Amerykę

09 października 2014 | Świat | Jędrzej Bielecki
Przewodniczący ChRL Xi Jinping stara się poszerzyć strefę wpływów Chin w Azji Południowo-Wschodniej, co doprowadza  do coraz większych napięć ze Stanami Zjednoczonymi. Na zdjęciu spotkanie z Barackiem Obamą 14 lutego 2012 r.
źródło: Pool Via/Bloomberg
Przewodniczący ChRL Xi Jinping stara się poszerzyć strefę wpływów Chin w Azji Południowo-Wschodniej, co doprowadza do coraz większych napięć ze Stanami Zjednoczonymi. Na zdjęciu spotkanie z Barackiem Obamą 14 lutego 2012 r.

geopolityka | Państwo Środka ma już większą gospodarkę niż Stany Zjednoczone – podał MFW. Czy przejmie teraz polityczną rolę Waszyngtonu?

Tempo wzrostu Chin jest niezwykłe. W 2005 r. gospodarka kraju liczona przy uwzględnieniu realnej mocy nabywczej walut narodowych była przeszło dwukrotnie mniejsza od amerykańskiej. Jednak w 2014 r. jest ona, zdaniem Funduszu, warta 17,6 bln dolarów, wyraźnie więcej od potencjału ekonomicznego Stanów Zjednoczonych (17,4 bln USD). A już za pięć lat Chińczycy będą mogli pochwalić się dochodem narodowym aż o 1/5 większym od amerykańskiego.

Od czasu zainicjowania reform rynkowych przez Deng Xiaopinga w 1978 r. Chin rosły o wiele szybciej niż Ameryka, zachodnia Europa czy Japonia. Jednak ostatni kryzys finansowy w szczególny sposób zachwiał pozycją Zachodu. Okazuje się, że od 2008 r. rynki wschodzące, na czele z Chinami, rozwijały się aż dziewięciokrotnie szybciej niż państw wysoko rozwiniętych.

Z tego powodu w najnowszym rankingu czołowych gospodarek na trzecie miejsce przed Japonią i Niemcami wspięły się Indie, Brazylia pokonała Francję, zajmując siódmą pozycję, a Indonezja ma już większą gospodarkę od Wielkiej Brytanii i ulokowała się na dziewiątym miejscu. Jeszcze w 2008 r. kraje wschodzące wytwarzały połowę światowego dochodu narodowego, ale dziś to już prawie 60 proc., w czym Chiny mają...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9962

Wydanie: 9962

Spis treści
Zamów abonament