Gdy ZUS podważa umowę, pomóc może sąd
Gdy ubezpieczoną z płatnikiem łączy rzeczywisty stosunek pracy, brak jest podstaw do odmowy objęcia jej ubezpieczeniem społecznym jako pracownika na podstawie art. 6 ust. 1 ustawy systemowej i do odmowy jej ochrony ubezpieczeniowej.
Tak orzekł Sąd Okręgowy w Katowicach w wyroku z 19 listopada 2014 r. (X U 1360/14), zmieniając decyzję ZUS.
ZUS stwierdził w decyzji, że osoba, którą przedsiębiorca zgłosił do ubezpieczeń społecznych jako pracownika, nie podlega tym ubezpieczeniom z tytułu zatrudnienia u tego płatnika. W uzasadnieniu wskazał, że zawarta między stronami umowa o pracę nosiła znamiona czynności prawnej pozornej, o której mowa w art. 83 § 1 kodeksu cywilnego, i w związku z tym nie mogła wywrzeć skutków prawnych w postaci powstania tytułu do ubezpieczeń społecznych. Organ rentowy uznał, że zawarcie tej umowy miało na celu wyłącznie uzyskanie przez kobietę prawa do świadczeń z ubezpieczeń społecznych, a nie faktyczną realizację tej umowy.
Od decyzji odwołał się zarówno płatnik, jak i ubezpieczona. Domagali się zmiany skarżonej decyzji przez orzeczenie, że kobieta podlega obowiązkowym ubezpieczeniom. W odwołaniach wskazali, że zarzut ZUS, iż płatnik przez 12 lat nie zatrudniał pracownika i że stanowisko ubezpieczonej zostało nowo utworzone, był niezasadny. Wynika z niego, że płatnik nie powinien zatrudniać...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta