Za pierwsze dni choroby zapłaci firma
Jeśli zachorował pracownik, który podjął zatrudnienie w trakcie roku, przed wypłatą wynagrodzenia chorobowego należy przeanalizować jego świadectwo pracy z poprzedniej firmy. Może z niego wynikać, że nowy pracodawca już w ogóle nie wypłaci tego świadczenia albo zapłaci je tylko za kilka dni.
Jeśli pracownik zachoruje w trakcie zatrudnienia, za pierwsze dni niezdolności do pracy w roku ma prawo do wynagrodzenia za czas choroby, o którym mówi art. 92 kodeksu pracy. Okres jego wypłaty to 14 lub 33 dni, w zależności od wieku podwładnego. To wynagrodzenie jest świadczeniem ze stosunku pracy, a nie zasiłkiem z ubezpieczenia społecznego.
Z etatu lub chałupnictwa
Pracodawca ponosi część kosztów związanych z chorobą zatrudnianych osób. Prawo do wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy przysługuje nie tylko pracownikom, a więc osobom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę, ale także wykonującym pracę nakładczą oraz odbywającym służbę zastępczą. Innym ubezpieczonym od pierwszego dnia zwolnienia przysługuje zasiłek chorobowy.
Wynagrodzenie chorobowe należy się za czas niezdolności do pracy spowodowanej:
- chorobą,
- odosobnieniem w związku z chorobą zakaźną (decyduje o nim właściwy organ albo uprawniony podmiot na podstawie przepisów o chorobach zakaźnych i zakażeniach),
- wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy,
- poddaniem się niezbędnym badaniom lekarskim lub zabiegom przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów oraz poddaniem się zabiegowi ich pobrania.
Z firmowej kasy
Pracownik otrzymuje wynagrodzenie chorobowe za pierwsze...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta