Na sfinansowaniu szkolenia zyska i pracownik, i pracodawca
Spółka, która opłaciła zatrudnionemu kurs nauki jazdy, ma prawo ująć poniesiony wydatek w kosztach. Musi jednak wykazać, że nabyte umiejętności są konieczne do wypełniania przez niego obowiązków.
Spółka jawna, w której prowadzę podatkową księgę przychodów i rozchodów, zajmuje się handlem pokryciami dachowymi. Firma zatrudnia kilku pracowników. Wspólnicy spółki zamierzają jednemu z nich powierzyć obowiązki, które wiążą się z częstymi wyjazdami do klientów. Pracownik ten nie posiada prawa jazdy. Czy wydatki poniesione na sfinansowanie dla niego kursu prawa jazdy kat. B będzie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów? Czy od świadczenia na rzecz pracownika trzeba pobrać zaliczkę na PIT i ustalić składki ZUS? Czy jeżeli pracownik w najbliższym czasie zrezygnowałby z pracy, to możnaby oczekiwać od niego zwrotu poniesionych przez spółkę kosztów tego szkolenia? – pyta czytelnik.
Kosztami uzyskania przychodów są wydatki poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy o PIT. Wydatki związane z dokształcaniem pracownika nie zostały wymienione w katalogu wyłączeń zawartym w art. 23 ustawy o PIT, wobec czego możliwość zaliczenia ich do kosztów podatkowych należy oceniać pod kątem związku z przychodami uzyskiwanymi w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.
Ocena możliwości zaliczenia wydatku do kosztów podatkowych nie zawsze jest prosta i pozbawiona wątpliwości....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta