Udzielony urlop nie do odzyskania
Jeśli pracownik nie zgłosi utraty statusu osoby niepełnosprawnej i wykorzysta nienależny mu dodatkowy urlop, stanowi to wystarczającą przyczynę do rozwiązania z nim umowy. Pracodawcy nie uda się jednak odzyskać tej straty.
Od wielu lat pracownik legitymował się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Niedawno okazało się, że w 2013 r. zakwalifikowano go do lekkiego stopnia. Tymczasem zarówno w 2013, jak i w 2014 r. udzielono mu dodatkowego urlopu. Jak możemy odebrać nienależnie wykorzystane wakacje? – pyta czytelnik.
Dodatkowy urlop za 2013 r. został niepełnosprawnemu pracownikowi udzielony w sposób prawidłowy. Ten za 2014 r. należy traktować jako nienależny, ale pracodawca nie ma możliwości „odebrania" go poprzez potrącenie z aktualnego urlopu lub żądanie zapłaty ekwiwalentu.
Ile tego jest
Podstawowy wymiar urlopu wypoczynkowego określa art. 154 k.p. i wynosi on:
∑ 20 dni – jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż dziesięć lat,
∑ 26 dni – jeżeli jest zatrudniony co najmniej dziesięć lat.
Jednak osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności, z wyłączeniem lekkiego stopnia, mogą liczyć na przedłużone wolne. Na mocy art. 19 ust. 1 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (tekst...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta