Rodzic pod ochroną nawet 4 lata
Urlop wychowawczy i obniżenie przez rodzica wymiaru czasu pracy to odrębne uprawnienia – tak uznał resort pracy. Wynika z tego, że pracownik po wykorzystaniu pełnej puli wolnego może jeszcze zażądać obniżki etatu.
Agata Lankamer-Prasołek Karol Lankamer
Urlop wychowawczy to uprawnienie, z którego może skorzystać pracownik będący rodzicem lub opiekunem dziecka młodszego niż pięcioletnie. Prawo do niego przysługuje osobom, które legitymują się co najmniej sześcopmiesięcznym stażem pracy (art. 186 k.p.). Zamiast korzystać z tego urlopu, pracownik może wnioskować o obniżenie mu wymiaru czasu pracy na okres, w którym mógłby korzystać z wychowawczego.
Niezależnie od tego, na jak długo rodzic czy opiekun dziecka wnioskuje o obniżenie wymiaru czasu pracy, chroniony jest przed rozwiązaniem i wypowiedzeniem mu umowy przez 12 miesięcy, licząc od dnia złożenia wniosku.
Opisane zasady nie sprawiają problemów. Wątpliwości dotyczą natomiast tego, czy okres korzystania z obniżonego wymiaru czasu pracy należy odjąć od limitu urlopu wychowawczego, czy są to uprawnienia od siebie niezależne.
Maksymalny okres
Od 1 października 2013 r. ustawodawca wprowadził wyłączne prawo każdego z rodziców lub opiekunów dziecka do jednego miesiąca urlopu wychowawczego (art. 186 § 4 k.p.). W efekcie drugi z nich ma roszczenie o maksymalnie 35 miesięcy tego wolnego z łącznej puli wynoszącej 36 miesięcy.
Wyjątki od tej zasady dotyczą jedynie przypadków, w których drugi rodzic dziecka nie żyje, nie przysługuje mu władza rodzicielska lub został jej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta