Matka, ojciec i związkowiec z gwarancją etatu i pensji
Wręczanie niektórym pracownikom wypowiedzeń zmieniających wysokość ich wynagrodzeń ma tylko symboliczne znaczenie. Szef i tak musi pokryć to uszczuplenie, wypłacając im tzw. dodatek wyrównawczy.
Wypowiedzenie umowy o pracę w trybie ustawowym to forma rozwiązania stosunku pracy, z której mają prawo skorzystać obie strony – zarówno pracownik, jak i szef. Jednak u pracodawcy mogą wystąpić okoliczności, w których rozstanie z zatrudnionym jest niemożliwe, gdyż przepisy chronią go przed zwolnieniem. To dość liczne grupy pracowników. Ale nawet oni nie są pewni posady, gdy w firmie dochodzi do sytuacji szczególnych, czyli ogłoszenia jej upadłości lub likwidacji.
Pełną listę uprawnionych wskazuje ramka na str. >D7, ale większej uwagi wymagają najczęstsze przypadki, kiedy działa taka ochrona zatrudnionych. W większych zakładach będzie ona obejmować także gwarancję zachowania dotychczasowej pensji.
Ciąża i urlop macierzyński
Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży oraz urlopu macierzyńskiego, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z winy pracownika na mocy art. 52 k.p. Jeżeli jednak w zakładzie działa organizacja związkowa, zwolnienie dyscyplinarne jest możliwe dopiero po uzyskaniu jej zgody.
Zakaz wypowiadania angażu dotyczy również kobiet, które zaszły w ciążę w okresie biegnącego wypowiedzenia. Z kolei nie mogą na nią liczyć ciężarne w okresie próbnym, jeśli nie przekracza on miesiąca.
Pracownicom zatrudnionym na umowach terminowych ochronę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta