Zasadność zmian w firmie nie podlega ocenie
Zmiany w strukturze zatrudnienia to okoliczności, które zazwyczaj uniemożliwiają przywrócenie do pracy. W gestii sądu nie leży analizowanie przyczyn, które skłoniły pracodawcę do podjęcia działań restrukturyzacyjnych.
Te tezy zawiera wyrok Sądu Najwyższego z 29 października 2014 r. (I PK 65/14).
Orzeczenie zapadło w sprawie zainicjowanej odwołaniem pracownika od wypowiedzenia zmieniającego warunki pracy i płacy. Zmiany dotyczyły zakresu obowiązków pracownika oraz wynagrodzenia. Przyczyną była reorganizacja jednej z komórek organizacyjnych (urząd gminy) skutkująca w niej zmniejszeniem liczby pracowników. W pierwszej instancji sąd uznał zasadność roszczeń pracownika, ale nie przywrócił go do pracy na poprzednich warunkach, zasądzając w to miejsce odszkodowanie. Pracodawca wdrożył bowiem faktyczne zmiany organizacyjne.
W wyniku apelacji pracownika sąd okręgowy zmienił ten wyrok. Uznał, że zebrany materiał dowodowy uprawnia do całkowitego uwzględnienia żądania pracownika oraz przywrócenia go na poprzednich warunkach pracy i płacy. Według SO nawet przy przyjęciu, że pracodawca wdrożył zmiany organizacyjne, nie ma podstaw uznać, iż przywrócenie na poprzednich warunkach było niecelowe lub niemożliwie.
W skardze kasacyjnej pełnomocnik pracodawcy wśród innych argumentów wskazał, że sąd pracy nie może pozbawić...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta