Biologia pod obcymi gwiazdami
Znalezienie śladów życia to tylko kwestia czasu – uważają astronomowie.
Odkrycia ostatnich lat dowodzą, że w Układzie Słonecznym i w Drodze Mlecznej – naszej galaktyce – jest mnóstwo miejsc, w których środowisko jest przyjazne dla organizmów. Przykładów nie trzeba daleko szukać. Są nimi oceany płynnej wody pod lodową skorupą jowiszowych księżyców – Europy i Ganimedesa czy satelity Saturna – Enceladusa. Ocean pokrywał większość powierzchni Marsa w dalekiej przeszłości.
– Myślę, że w ciągu jednego pokolenia znajdziemy życie w naszym Układzie Słonecznym i wokół jakiejś planety w układzie niezbyt odległej gwiazdy – powiedział podczas dyskusji panelowej w NASA były astronauta John Grunsfeld, zastępca administratora w Science Mission Directorate, amerykańskiej agencji.
Łazik Curiosity już znalazł na Marsie cząsteczki organiczne, czyli zawierające węgiel oraz azot, podstawowe składniki niezbędne do życia podobnego do Ziemi....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta