Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jaka sankcja za naruszenie prawa konkurencji

16 września 2015 | Dobra Firma | Marta Sendrowicz Zofia Piekarczyk
Marta Sendrowicz
autor zdjęcia: M. P.
źródło: Rzeczpospolita
Marta Sendrowicz
Zofia Piekarczyk
autor zdjęcia: M P
źródło: Rzeczpospolita
Zofia Piekarczyk

POSTĘPOWANIE ANTYMONOPOLOWE | W dotychczasowej praktyce prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów dokonywał kalkulacji kary, uwzględniając cały przychód przedsiębiorcy. To się ma zmienić.

Sądy coraz częściej ograniczają swobodę decyzyjną prezesa UOKiK w ustalaniu wysokości kary pieniężnej za naruszenie prawa konkurencji. W wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie (VI ACa 1018/14) sąd po raz kolejny w zasadniczym wymiarze obniżył karę nałożoną przez prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na przedsiębiorcę dopuszczającego się naruszenia przepisów prawa konkurencji. Sąd apelacyjny uznał, że wysokość kary pieniężnej powinna uwzględniać „wielkość przychodu z działalności prowadzonej w segmencie rynkowym, na którym miała miejsce praktyka" prowadząca do ograniczenia konkurencji.

Podstawa obliczenia

W dotychczasowej praktyce decyzyjnej prezes UOKiK dokonuje kalkulacji kary, uwzględniając cały przychód przedsiębiorcy niezależnie od tego, czy naruszenie dotyczy wszystkich produktów sprzedawanych przez spółkę czy tylko niektórych. Zdaniem prezesa UOKiK takiego podejścia wymaga art. 106 ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów (ustawa), zgodnie z którym można nałożyć na przedsiębiorcę karę pieniężną w wysokości do 10 proc. obrotu osiągniętego w roku obrotowym poprzedzającym rok nałożenia kary.

Zasada proporcjonalności

Często jednak postępowania antymonopolowe obejmują przedsiębiorców prowadzących działalność w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10245

Wydanie: 10245

Spis treści
Zamów abonament