Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nowa ordynacja podatkowa otwarta na nowe technologie

16 września 2015 | Prawo | Piotr Pietrasz
źródło: materiały prasowe

Komunikacja elektroniczna zapewni sprawną 
obsługę podatników, przyspieszy załatwianie spraw oraz zmniejszy koszty administracji – pisze ekspert.

Zgodnie z założeniami nowej ordynacji podatkowej opracowanej przez Komisję Kodyfikacyjną Ogólnego Prawa Podatkowego (KKOPP) skodyfikowane przepisy ogólnego prawa podatkowego mają służyć realizacji dwóch podstawowych celów: ochronie praw podatnika oraz zwiększeniu skuteczności i efektywności wymiaru i poboru podatków. Ich realizacji sprzyjać powinno zastosowanie, w relacjach pomiędzy organami podatkowymi a podatnikami (a także innymi podmiotami), środków komunikacji elektronicznej.

Wykorzystywanie w komunikacji pomiędzy organami podatkowymi a podatnikami nowoczesnych technologii komunikacyjnych i informacyjnych, do których zalicza się środki komunikacji elektronicznej, ma zapewnić sprawną i przyjazną obsługę podatnika. Będzie też sprzyjać zmniejszeniu kosztów działania administracji skarbowej oraz oszczędności czasu przez zminimalizowanie konieczności osobistego stawiennictwa w urzędzie czy też stania w kolejkach na poczcie w celu wysłania pisma do urzędu. Przyspieszy też załatwiania spraw podatkowych. Można wyobrazić sobie sytuację, w której w tym samym dniu, w którym np. pełnomocnik strony postępowania podatkowego otrzyma określone pismo od organu podatkowego, a organ ten otrzyma odpowiedź na to pismo od pełnomocnika. W konsekwencji komunikacja elektroniczna może w istotny sposób przyczynić się do zwiększenia zaufania podatników do organów...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10245

Wydanie: 10245

Spis treści
Zamów abonament