Nowa ordynacja podatkowa otwarta na nowe technologie
Komunikacja elektroniczna zapewni sprawną obsługę podatników, przyspieszy załatwianie spraw oraz zmniejszy koszty administracji – pisze ekspert.
Zgodnie z założeniami nowej ordynacji podatkowej opracowanej przez Komisję Kodyfikacyjną Ogólnego Prawa Podatkowego (KKOPP) skodyfikowane przepisy ogólnego prawa podatkowego mają służyć realizacji dwóch podstawowych celów: ochronie praw podatnika oraz zwiększeniu skuteczności i efektywności wymiaru i poboru podatków. Ich realizacji sprzyjać powinno zastosowanie, w relacjach pomiędzy organami podatkowymi a podatnikami (a także innymi podmiotami), środków komunikacji elektronicznej.
Wykorzystywanie w komunikacji pomiędzy organami podatkowymi a podatnikami nowoczesnych technologii komunikacyjnych i informacyjnych, do których zalicza się środki komunikacji elektronicznej, ma zapewnić sprawną i przyjazną obsługę podatnika. Będzie też sprzyjać zmniejszeniu kosztów działania administracji skarbowej oraz oszczędności czasu przez zminimalizowanie konieczności osobistego stawiennictwa w urzędzie czy też stania w kolejkach na poczcie w celu wysłania pisma do urzędu. Przyspieszy też załatwiania spraw podatkowych. Można wyobrazić sobie sytuację, w której w tym samym dniu, w którym np. pełnomocnik strony postępowania podatkowego otrzyma określone pismo od organu podatkowego, a organ ten otrzyma odpowiedź na to pismo od pełnomocnika. W konsekwencji komunikacja elektroniczna może w istotny sposób przyczynić się do zwiększenia zaufania podatników do organów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta