Sporne słowo „dobrowolnie”
Wiedeń śladem Berlina przywraca kontrole na wewnętrznych granicach Unii. Merkel apeluje o nadzwyczajny szczyt.
Korespondencja z Brukseli
Wiedeń poinformował, że od 16 września zawiesza Schengen, czyli przywraca czasowo kontrole na swoich granicach. Chce przede wszystkim blokować przepływ imigrantów ze strony Węgier, ale będzie także kontrolował granice z Włochami, Słowacją i Słowenią. Komisja Europejska ocenia, że decyzja Austrii jest zgodna z prawem, bo sytuacja jest nadzwyczajna.
Wcześniej, bo od poniedziałku, Schengen zawiesiły Niemcy. Kontrole prowadzą też Węgrzy, Słowacy, a zapowiedzieli je Holendrzy. Ale nie mają one charakteru systemowego, to raczej kontrole policyjne, a więc nie ma oficjalnie mowy o zawieszeniu Schengen.
Zawieszanie Schengen to efekt nadzwyczajnej sytuacji migracyjnej i masowego napływu uchodźców. Unia Europejska nie doszła do porozumienia odnośnie do podziału 120 tysięcy uchodźców między państwa członkowskie. Nadzwyczajne spotkanie ministrów spraw wewnętrznych UE w tej sprawie zakończyło się niepowodzeniem późnym wieczorem w poniedziałek...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta