Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Handel częściami do aut z pełnym odliczeniem

16 września 2015 | Ekspert księgowego | Marcin Szymankiewicz

UPRAWNIENIA | Firma, która kupuje akcesoria do samochodów osobowych z zamiarem ich dalszej odsprzedaży, tj. jako towary handlowe, ma prawo pomniejszyć podatek należny o całą kwotę VAT naliczonego wynikającego z faktur.

- Firma ABC (podatnik VAT czynny) zajmuje się handlem hurtowym i detalicznym częściami zamiennymi i akcesoriami samochodowymi, które sprzedaje dilerom, warsztatom samochodowym i klientom detalicznym. Czy od nabytych części i akcesoriów samochodowych spółka może odliczyć cały VAT z faktur zakupu? – pyta czytelnik.

W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (art. 86 ust. 1 in principio ustawy o VAT).

Sprzedaż części i akcesoriów samochodowych podlega opodatkowaniu według podstawowej stawki VAT. Nabywane towary handlowe (części i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10245

Wydanie: 10245

Spis treści
Zamów abonament