Syryjczycy nie chcą do Polski
Ponad połowa uchodźców z Syrii, których sprowadzono w tym roku do naszego kraju, już wyemigrowała.
Nawet jeśli na mocy decyzji UE Polska będzie musiała przyjąć 12 tys. uchodźców, nie oznacza to wcale, że zostaną oni w Polsce. Szacunki? Zostanie kilka–kilkanaście procent, reszta wyjedzie na Zachód. Decyduje twarda ekonomia: chłonny rynek pracy, mieszkania socjalne i diaspora, których w Polsce nie ma – twierdzą eksperci.
Od stycznia do 10 września tego roku wnioski o nadanie statusu uchodźcy złożyło w Polsce 245 obywateli Syrii (w sumie złożono 153 wnioski), z czego 160 osób to ci sprowadzeni pod koniec czerwca przy pomocy rządu przez Fundację Estera (dla porównania – w tym samym czasie Rosjanie, głównie Czeczeni, i Ukraińcy takich wniosków złożyli ponad 5 tys.). Z najświeższych danych, które poznaliśmy, wynika, że ponad połowa Syryjczyków sprowadzonych przez fundację – 86 osób – zaraz po otrzymaniu statusu uchodźcy wyjechała z Polski na Zachód.
Wiele wskazuje na to, że podobnie postąpi większość...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta