Rolnik to też przedsiębiorca
DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA | Status osoby fizycznej prowadzącej gospodarstwo rolne jako przedsiębiorcy nie jest do końca jasny. Zgodnie z definicją z art. 431 k.c. przedsiębiorcą jest osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna z art. 331 § 1 prowadząca we własnym imieniu działalność gospodarczą lub zawodową.
Podobnie omawiane pojęcie definiuje ustawa o swobodzie działalności gospodarczej w art. 4 ust. 1 (dalej: usdg).
Z kolei w myśl art. 3 usdg jej przepisów nie stosuje się do działalności wytwórczej w rolnictwie w obszarze upraw rolnych oraz chowu i hodowli zwierząt, ogrodnictwa, warzywnictwa, leśnictwa i rybactwa śródlądowego, a także działalności agroturystycznej oraz wyrobu wina we wskazanym zakresie. Podnosi się jednak, że wskazany przepis nie eliminuje działalności rolniczej z kategorii działalności gospodarczej. Można nawet argumentować, że skoro ustawodawca zdecydował się na takie wyłączenie, to pośrednio uznał rolników za przedsiębiorców, gdyż w przeciwnym razie wykluczenie w ogóle nie byłoby potrzebne.
Poza tym powołana ustawa należy do gałęzi prawa gospodarczego i choć uznaje się ją za swoistą konstytucję przedsiębiorczości, reguluje ona sytuację rolnika jedynie dla swoich potrzeb. Dalsze rozważania ograniczę do zagadnienia kwalifikacji rolnika jako przedsiębiorcy na gruncie prawa cywilnego.
Wbrew pozorom problem zaliczenia producenta rolnego do grona przedsiębiorców nie ma znaczenia tylko teoretycznego. Uznanie, że osoby fizyczne prowadzące...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta