Karta paliwowa nie wyklucza prawa do odliczenia VAT
DOKUMENTY | Fiskus nie powinien zakwestionować pomniejszenia należnego podatku o połowę daniny ze zbiorczej faktury za benzynę, jeśli umowa z jej wystawcą reguluje limity zakupów i określa stacje dostępne dla nabywcy.
Od 1 lipca 2015 r. przedsiębiorcom przysługuje prawo do odliczenia 50 proc. podatku naliczonego związanego z wydatkami na paliwo do samochodów osobowych. Powinni z niego skorzystać również posiadacze kart paliwowych.
Zawieszone 30 czerwca
1 kwietnia 2014 r. weszła w życie kolejna nowelizacja ustawy o VAT, wprowadzająca zmiany m.in. w zakresie możliwości odliczenia VAT związanego z wydatkami na samochody osobowe. Niewątpliwie istotną zmianą było wprowadzenie prawa do odliczenia 50 proc. VAT z faktur dokumentujących wydatki związane z samochodami osobowymi wykorzystywanymi do tzw. czynności mieszanych, czyli na cele osobiste podatnika oraz w prowadzonej przez niego działalności gospodarczej. Zgodnie z art. 1 pkt 4 w zw. z art. 12 pkt 1 ustawy nowelizującej prawo to było zawieszone do 30 czerwca 2015 r. Od 1 lipca br. firmy mogą więc odliczać połowę VAT z faktur za paliwo lub za części zamienne do samochodów wykorzystywanych nie tylko w działalności gospodarczej.
Jak działa schemat
Karty paliwowe stały się w ostatnich latach popularnym narzędziem zwiększenia efektywności rozliczeń. Jednocześnie pewne wątpliwości budzi kwalifikacja w VAT płatności przeprowadzanych za ich pomocą.
Transakcje z użyciem kart paliwowych przebiegają często w schemacie, w którym występują trzy podmioty:
- partnerzy serwisowi (stacje paliw),...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta