Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Spis to nie tylko obowiązek. Firma może na nim zyskać

16 września 2015 | Ekspert księgowego | Małgorzata Roman
źródło: Rzeczpospolita
Małgorzata Roman
autor zdjęcia: M P
źródło: Rzeczpospolita
Małgorzata Roman

PROCEDURY | Dobrze zaplanowana i starannie przeprowadzona inwentaryzacja pozwala ocenić zasoby firmy pod kątem ich faktycznej użyteczności i usprawnić system gospodarowania zapasami. Lepsza kontrola nad nimi to mniejsze straty.

Przemyślane zaplanowanie terminu inwentaryzacji, przygotowanie kompletnej dokumentacji, która będzie zawierać szczegółowy harmonogram, metodologię oraz podział odpowiedzialności, sprawi, że inwentaryzacja nie tylko posłuży jako wypełnienie obowiązku ustawowego. Zapewni również wartość dodaną dla całego przedsiębiorstwa. Aby osiągnąć oczekiwane rezultaty, prace nad planowaniem należy rozpocząć odpowiednio wcześnie.

Lekceważąc znaczenie inwentaryzacji, spółki narażają się nie tylko na sankcje, ale również na straty związane z utratą kontroli nad zasobami rzeczowymi i finansowymi spółki. Dobrze przeprowadzona inwentaryzacja to spełnienie ustawowego obowiązku, ale także korzyści wspomagające gospodarowanie zasobami przedsiębiorstwa.

Niezbędnik

Zanim zaczniemy się zastanawiać jaką wartość dodaną uzyskany z prawidłowo przeprowadzonej inwentaryzacji, zwróćmy uwagę na związane z nią obowiązki ciążące na jednostce gospodarczej. Pełna świadomość wymagań zapisanych w przepisach i prawidłowe dostosowanie do nich procedur wewnętrznych pozwolą uniknąć nieprawidłowości.

1. Terminy

Po pierwsze, należy pilnować terminów przeprowadzania inwentaryzacji. Nie tylko koniec roku obrotowego zobowiązuje do jej przeprowadzenia. W określonych przypadkach inwentaryzacja wymagana jest również na dzień:

-...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10245

Wydanie: 10245

Spis treści
Zamów abonament