Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jaka jest rola danych porównawczych w sprawozdaniu finansowym

16 września 2015 | Ekspert księgowego | Rafał Kaczka
źródło: Rzeczpospolita

DOKUMENTY | Obowiązek przedstawienia w bilansie liczb opisujących finanse firmy za dwa kolejne lata znacznie zwiększa jego zakres informacyjny. Umożliwia analizowanie skali i kierunku zmian w przedsiębiorstwie.

Ustawa o rachunkowości nakłada na jednostkę sporządzającą sprawozdanie finansowe obowiązek prezentacji danych za bieżący rok obrotowy oraz danych porównawczych za okres poprzedzający bieżący rok obrotowy.

Aby dane porównawcze mogły być właściwym punktem odniesienia dla danych sprawozdawczych za okres bieżący, musi być spełniony warunek porównywalności danych za obydwa okresy. Z porównywalnością mamy do czynienia, gdy zakres danych i zasady wyceny za okres bieżący i poprzedni są jednakowe.

Zakłócenie porównywalności

W większości sytuacji porównywalne dane porównawcze znajdziemy w zatwierdzonym sprawozdaniu finansowym za poprzedni rok obrotowy. Występują jednak przypadki, kiedy porównywalność danych między dwoma kolejnymi okresami sprawozdawczymi nie jest zachowana. Do sposobu prezentacji danych porównawczych w takich sytuacjach odnosi się Krajowy Standard Rachunkowości nr 7 „Zmiany zasad (polityki) rachunkowości, wartości szacunkowych, poprawianie błędów, zdarzenia następujące po dacie bilansu – ujęcie i prezentacja".

Zgodnie z KSR nr 7 zakłócenie porównywalności danych porównawczych następuje w wyniku zmian przyjętych zasad rachunkowości lub korekt błędów popełnionych w poprzednich latach obrotowych.

Zmiany w polityce rachunkowości...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10245

Wydanie: 10245

Spis treści
Zamów abonament