Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nauczcie się grać w Brukseli

16 września 2015 | Rzecz o polityce | Marek Migalski
autor zdjęcia: Łukasz Kobus
źródło: Fotorzepa

Martin Schulz miał rację

Część polskich polityków rozpoznała się w słowach Martina Schulza o ultranacjonalistach. Bo to właśnie po nich zażądano jego, nierealnej zresztą, dymisji. Tabloidy zaś krzyczały tytułami o tym, że Niemiec grozi wojną Polsce.

Poszło o ten cytat: „Europa ultranacjonalistów, jeśli ona zwycięży, będzie to ich Europa, nie tylko w tej kwestii, lecz także w wielu innych. Potrzebujemy ducha europejskiej wspólnoty. I w razie konieczności, to musi być siłą narzucone. Nie może być tak (...), aby globalne problemy rozwiązywać nacjonalizmem. W pewnym momencie trzeba walczyć i trzeba powiedzieć: w razie konieczności, także walką przeciwko innym, postawimy na swoim".

Jak widać, przewodniczący Parlamentu Europejskiego nie wymienił Polski, a to, że część naszych polityków wzięła to do siebie, więcej mówi o nich niż o Schulzu. Ale co o wiele ważniejsze – przewodniczący europarlamentu miał rację: prawnie i politycznie.

Prawnie, bo według traktatu lizbońskiego naprawdę unijna większość może zmusić poszczególne kraje członkowskie do przyjęcia rozwiązań, których nie akceptują. W dokumencie tym bowiem znacząco ograniczono prawo weta...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10245

Wydanie: 10245

Spis treści
Zamów abonament