Adwokat – niechciany kandydat
Niedopuszczenie adwokatów z wieloletnim doświadczeniem w sprawach karnych do konkursu na stanowisko prokuratora generalnego nie ma merytorycznego uzasadnienia – uważa Robert Rynkun-Werner.
Trwające właśnie postępowanie konkursowe na stanowisko prokuratora generalnego pokazuje, iż uzasadnione wątpliwości konstytucyjne budzi ograniczenie podmiotowe, które wprowadza ustawa o Prokuraturze, nie przyznając prawa do ubiegania się o stanowisko prokuratora generalnego adwokatom i radcom prawnym.
W myśl art. 10a tejże ustawy na stanowisko prokuratora generalnego może być powołana osoba będąca czynnym prokuratorem w powszechnej jednostce organizacyjnej prokuratury lub prokuratury wojskowej, Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, z co najmniej dziesięcioletnim stażem pracy na stanowisku prokuratora, albo też sędzią Izby Karnej SN lub Izby Wojskowej SN w stanie czynnym, sędzią sądu powszechnego lub wojskowego w stanie czynnym, z co najmniej dziesięcioletnim stażem sędziowskim w sprawach karnych.
Argument mało przekonujący
Nie wiadomo, dlaczego z ubiegania się o stanowisko prokuratora generalnego wyłączeni zostali adwokaci i radcy prawni....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta