Dlaczego skarżę k.p.k.
Są dwie kwestie najważniejsze dziś dla funkcjonowania prokuratury i państwa. Za sprawą jednej postępowanie będzie dłuższe. Druga może uderzyć w budżet, a więc wszystkich podatników.
Rz: Trybunał Konstytucyjny przyjął właśnie do rozpoznania pana wniosek o zbadanie zgodności z konstytucją dwóch przepisów nowej procedury karnej. Przed wejściem w życie procedury krytykował pan dużo więcej rozwiązań, dlaczego więc wniosek dotyczy tylko dwóch?
Andrzej Seremet, prokurator generalny: Te dwa uznałem teraz za najważniejsze. Trzeba szybko poddać je kontroli konstytucyjnej, bo w mojej ocenie jaskrawo nie przystają do wzorców konstytucyjnych. Nie oznacza to jednak, że z pola widzenia umykają nam inne rozwiązana, ale to kwestia przyszłości.
W czym dostrzega pan zagrożenie?
Szczególnie w art. 552a procedury karnej. Moim zdaniem godzi on w zasadę sprawiedliwości społecznej. To duże słowo i daleko idąca deklaracja, ale to bardzo łatwo wyjaśnić.
No właśnie, dlaczego to takie istotne?
Przepis przewiduje obowiązek wypłaty odszkodowania przez Skarb Państwa oskarżonemu, który został uniewinniony lub postępowanie umorzono, a były wobec niego stosowane środki przymusu przewidziane w procedurze karnej z wyjątkiem aresztu tymczasowego. W grę wchodzi dozór, zakaz opuszczania kraju czy zakaz zajmowania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta