Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Guma guar i pektyna nie pochodzą ze wsi

23 września 2015 | Dobra Firma | Aleksandra Tarka

DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA | W świadomości przeciętnego konsumenta produkty „wiejskie" wolne są od substancji dodatkowych, w tym substancji zagęszczających. Producent, który używa ich w wiejskiej śmietanie, naraża się na karę.

Sprawa dotyczyła spółdzielni mleczarskiej, której Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych zarzuciła nieprawidłowości w produkcji przetworów. Jej problemy zaczęły się od kontroli inspektora z inspektoratu wojewódzkiego. W jej wyniku stwierdzono nieprawidłowość w nazwie śmietany.

Wiejska, ale tylko z nazwy

Wątpliwości kontrolerów wzbudziło to, że w oznakowaniu produktu w nazwie użyto słowa „wiejska", pomimo stosowania w produkcji substancji dodatkowych (E410 – mączka chleba świętojańskiego, E412 – guma guar, E440 – pektyna, E1422 – acetylowany adypinian diskrobiowy). Ich zdaniem zastosowana przez producenta nazwa może wprowadzać konsumentów w błąd co do charakterystyki i właściwości produktu i jest niezgodna z art. 46 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy o bezpieczeństwie.

Wszczęto postępowanie i w pierwszej instancji ukarano spółdzielnię ponad 4 tys. zł za wprowadzenie do obrotu zafałszowanej partii artykułu rolno-spożywczego.

Ta nie zgodziła się z rozstrzygnięciem. W odwołaniu od decyzji wojewódzkiego inspektora podniosła, że użycie w nazwie artykułu „wiejska" nie stanowi o zafałszowaniu śmietany wiejskiej 18 proc. Słowo „wiejska" informuje konsumentów, że surowiec do jej produkcji jest pozyskiwany w gospodarstwach wiejskich. A to jest zgodne z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10251

Wydanie: 10251

Spis treści
Zamów abonament