Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Awantura o ceny leków

23 września 2015 | Nauka | Piotr Kościelniak

Gdy producent specyfiku przeciw chorobom pasożytniczym podniósł cenę o 5000 proc., 
nawet bogata Ameryka powiedziała: dość. To najnowsza salwa w bitwie o koszty terapii.

Roczny koszt niektórych leków onkologicznych przekracza 100 tys. dol. na pacjenta. Nawet zamożne kraje uznały, że to sumy zbyt wysokie za preparaty wydłużające życie o zaledwie kilka miesięcy.

Równie drogie są terapie chorób rzadkich i neurologicznych. Tym razem chodzi jednak o lek Daraprim wykorzystywany do walki z toksoplazmozą i malarią. Nowojorska Turing Pharmaceuticals przed miesiącem kupiła firmę Impax Laboratories, która dotąd produkowała daraprim. I od razu podniosła cenę – z 13,5 dol. za tabletkę do... 750 dol. Dla osób używających tego leku – często są to chorzy na AIDS – to cena zaporowa.

W USA zawrzało. Lekarze z Amerykańskiego Towarzystwa Chorób Zakaźnych wystosowali list otwarty do Turing Pharmaceuticals, sugerując zmianę polityki. „Taki koszt jest nieuzasadniony i nie do utrzymania w systemie opieki zdrowotnej" – napisali. Demokratyczna kandydatka na prezydenta Hillary Clinton uznała praktyki firmy farmaceutycznej za „oburzające".

Prezes i głupek

Całej sprawie goryczy dodaje fakt, że chodzi o lek, który trudno nazwać innowacyjnym – a tak zwykle firmy farmaceutyczne tłumaczą...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10251

Wydanie: 10251

Spis treści
Zamów abonament